Blaty stołów

Jeśli szukasz blatów stołowych, które sprostają Twoim oczekiwaniom, to znalazłeś się w odpowiednim miejscu. Mamy w swoim asortymencie szereg blatów, różniących się między sobą materiałem wykonania, fakturą, wzorem i przeznaczeniem. Znajdziesz u nas odporne na uszkodzenia pogodowe blaty ogrodowe oraz blaty wykonane z płyty melaminowej, które podniosą standardy dekoracyjne każdego wnętrza. Nie zwlekaj i zobacz, co dla Ciebie przygotowaliśmy!

Blaty (płyty wierzchnie) są podstawowym elementem konstrukcyjnym stołów o różnych przeznaczeniach. Należą do nich stoły kuchenne, robocze, warsztatowe, kawiarniane i przeznaczonych do pracy biurowej, niewielkie stoliki do serwowania napojów i potraw lub gier, a także wielu innych rodzajów mebli, np. biurek i ław. Wybór blatu do stołu zależy więc głównie od funkcji pełnionej przez mebel. Nie zawsze musimy przy tym ściśle dopasować blat do podstawy stołu, w wielu sytuacjach warto wybrać raczej blat stołowy na wymiar, dostosowany do bieżących funkcji mebla. Pozwala nam to na stworzenie własnej aranżacji meblarskiej o ciekawych, indywidualnych kolorach i kształtach.

Blaty do stołów: rodzaje blatów i stosowane materiały

Podstawowym, klasycznym materiałem blatów stołowych jest drewno lite. Często występują także blaty stołowe ze szkła (w tym lustrzane), tworzyw sztucznych, materiałów drewnopodobnych i drewnopochodnych, materiałów kompozytowych oraz kamienia (np. marmurowe). Kształt i rozmiar blatu możemy dobrać swobodnie, jego waga musi być jednak dopasowana do rodzaju podstawy.

Coraz większą popularnością cieszą się także kompozyty, w tym blaty laminowane i melaminowane. a także blaty Topalit. Wiąże się to z coraz wyższą jakością wytwarzanych dziś materiałów kompozytowych. Blaty Topalit to nie niskiej jakości materiał drewnopodobny (np. sklejka, płyta wiórowa), ale najwyższej jakości kompozyt powstający z drewna i żywicy pod wysokim ciśnieniem. W przypadku kompozytów drewno ulega zagęszczeniu, przez co staje się odporne na działanie wilgoci i czynników atmosferycznych. Blaty stolowe Topalit doskonale sprawdzają się więc w zastosowaniach zewnętrznych (stoły ogrodowe), a także w kuchniach. Blaty laminowane, w różnych rozmiarach i kolorach, cechują się natomiast odporną powierzchnią. Można nadać im w zasadzie dowolny wzór, np. modną w bieżącym sezonie powierzchnię odbijającą światło.

Podpory blatów to nie tylko nogi stołowe. Spotyka się też np. blaty do stołu oparte na kolumnach szuflad oraz stoły ruchome (jeżdżące, np. typu dumb-waiter). Same blaty stołów to nie zawsze jednolite konstrukcje: tzw. blaty do stołów z nastawami zawierają przegródki i skrytki w formie niewielkich szuflad lub szafek. Niekiedy nastawy zamyka się, otwiera i przesuwa za pomocą specjalnych mechanizmów. Częstym rozwiązaniem są również blaty rozkładane i podnoszone. Pamiętajmy jednak, że tego rodzaju blat stołowy na wymiar jest trudniejszy w wykonaniu i bardziej kosztowny.

Jak wybrać odpowiedni blat stołowy?

Zimowe przymrozki odchodzą w niepamięć? Słońce coraz częściej pojawia się na błękitnym niebie? Ciepłe temperatury skłaniają do spacerów na świeżym powietrzu? Zatem czas na ogródek! Każda restauracja bądź kawiarnia z pewnością zyska na zagospodarowaniu na niego części przestrzeni. Klienci z pewnością bardziej docenią smak Twoich potraw, kosztując ich w przyjemnej atmosferze letniej aury. W Kamila Meble mamy dla Ciebie zestawy blatów stołowych, dzięki którymstworzysz przyjazną i odprężającą przestrzeń. Nasze blaty są odporne na szkodliwe działanie promieni UV, na procesy biodegradacyjne oraz uszkodzenia mechaniczne, które mogą pojawić się podczas intensywnego użytkowania.

Wybierając blaty stołów powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na ich ciężar, kształt i estetykę: co najmniej równie istotna jest także zastosowana w blacie nawierzchnia. Delikatne forniry i meble lakierowane z cennych gatunków drewna nie sprawdzają się w kuchniach i jadalniach. W przypadku stołów intensywnie użytkowanych (także roboczych) lepiej wybrać więc stół o solidnej, odpornej na uszkodzenia chemiczne i mechaniczne powierzchni roboczej blatu. W przypadku stołów ustawianych w salonach kierujemy się natomiast przede wszystkim estetyką - wybór mebli zależy więc od całościowej koncepcji wystroju wnętrza. We wnętrzach klasycznych najlepiej sprawdza się lakierowane drewno lite, przede wszystkim twarde (np. dąb) lub luksusowe drewna egzotyczne (mahoń, cedr, palisander). We wnętrzach nowoczesnych (np. minimalistycznych, loftowych) preferuje się natomiast metal, szkło, tworzywa sztuczne, kompozyty i drewno malowane. W odróżnieniu od wnętrz klasycznych, blat nie musi być tu ściśle dopasowany do podstawy stołu ani pod względem koloru, ani materiału. Możemy więc swobodnie dobierać, a nawet często zmieniać design naszych stołów, dobierając różnorodne i fantazyjne blaty do stołów na wymiar.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie blatu stołowego?

Jeśli potrzebny nam blat do stołu na wymiar pamiętajmy, że stosunkowo trudno o blaty podnoszone i rozkładane tego rodzaju, nie są one też tanie. Gdy w domu przebywają małe dzieci, ze względów bezpieczeństwa warto wybrać blat o ściętych lub zaokrąglonych narożach. Blaty profilowane można też przygotować z istniejących blatów bez ścięć, jako blaty stołowe na wymiar. W przypadku stołów ogrodowych warto wybrać blaty stolowe z otworami na parasole. W jadalniach i kuchniach wygodne będą obrotowe i składane lub rozsuwane blaty do stołu. Przy wyborze blatu stołowego powinniśmy zwracać uwagę także na możliwość wygodnego wsuwania i wysuwania krzeseł i innych mebli do siedzenia: unikajmy więc blatów z masywnymi wypustkami na dolnych powierzchniach. Gdy wybieramy blat stołu na wymiar, zwróćmy uwagę na warunki (w tym zwłaszcza sposób użytkowania blatu) i czas trwania gwarancji.

Blaty stołowe na wymiar

W naszym asortymencie mamy także szeroki wybór blatów do użytku wewnętrznego. Doskonale sprawdzają się w kuchniach i przestrzeniach lokalów gastronomicznych. Posiadamy blaty melaminowe i laminowane, dostępne w różnych kolorach i kształtach. Jeśli potrzebujesz blatu o niestandardowych właściwościach, skontaktuj się z nami, by omówić szczegóły wspólnego projektu.