TABORETY metalowe drewnaine nowoczesne pufy do siedzenia

Taborety i pufy

Pufy i taborety to niepozorne meble o wielu zastosowaniach. Nowoczesne pufy do siedzenia czy taboret na drewnianych nogach mogą zachwycić swoim wyglądem i wnieść wiele do wnętrza. Warto dowiedzieć się więcej o tych praktycznych i efektownych elementach wyposażenia wnętrz.

Puf czy taboret – czym się różnią

Różnica między pufem i taboretem jest dosyć intuicyjna. Najprościej rzecz wyjaśniając: taboret to krzesło bez oparcia, bywa nazywany także stołkiem. Z kolei puf (forma „pufa” jest niepoprawna) to rodzaj taboretu – wyróżnia go to, że siedzisko znajduje się na skrzyni i jest w całości tapicerowany.

Meble takie jak pufy mogą stanowić uzupełnienie kompletu wypoczynkowego. W ten sposób zazwyczaj je traktujemy. Puf z metalowym elementem może doskonale pasować do nowoczesnego narożnika. Z kolei, tapicerowany nada wnętrzu przytulności. Pufy dostępne są wielu kolorach, dzięki czemu mogą stać się mocnym akcentem i ożywić spokojne wnętrze. Pufy i taborety często służą za podnóżki, albo za stoliki pomocnicze, na których odkładamy rzeczy, które chcemy mieć pod ręką jak gazety lub przekąski. Taborety częściej wykorzystywane są w kuchniach i przy stołach, z pewnością mogą stanowić ozdobę salonu z aneksem kuchennym, szczególnie te wysokie, nazywane stołkami barowymi.   

Zastosowanie puf i taboretów – gdzie się sprawdzą

Z różnicy między pufami i taboretami wynika odmienne przeznaczenie obu rodzajów mebli. Pufy mogą służyć za siedziska, podnóżki, ale także jako schowki. Z kolei nowoczesne taborety często spotkamy w kuchniach i salonach jako dodatkowe miejsca do siedzenia. Zaletą taboretów jest niewielka przestrzeń jaką zajmują i ich kompaktowość. Często taborety można przechowywać jeden na drugim, w takiej formie zajmują naprawdę niewiele miejsca. 

Dostępne są taborety różnej wysokości, a wykonane mogą być z rozmaitych materiałów – jak drewno lub metal. Dzięki temu możemy dobrać stylistykę taboretów do konkretnego wnętrza, tak aby był nie tylko praktyczny, ale i ozdobny.

Także pufy we współczesnych wnętrzach z powodzeniem uzupełniają miejsca siedzące. Szczególnie te niższe – uzupełniające siedzisko na wypoczynku. Kiedy w naszych mieszkaniach gości znaczna liczba osób, część gości z pewnością usiądzie na pufach. Dodatkowo pufy mają bardzo estetyczny wygląd. Znaleźć można puf na metalowych nogach, z ciekawym wzorem lub tapicerowany ozdobną tkaniną. Szeroki wybór rozmiarów i kolorów daje wiele możliwości aranżacyjnych.

Pufy mogą także być miejscem do przechowywania, ukrytym schowkiem na drobiazgi. Zdarzają się też pufy z funkcją spania, które dają się rozkładać i mogą służyć za dodatkowe posłanie dla gości. Jak widać, poza funkcją ozdobną pufy taborety mają wiele praktycznych zastosowań, a ich niewielkie rozmiary sprawiają, że spotykamy je w wielu mieszkaniach i domach.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Praktyczne dodatki do wnętrza jakimi są pufy i taborety można znaleźć w wielu wariantach. Możemy kupić tradycyjne, stylowe i nowoczesne taborety, które będą świetnie wyglądać w kuchni w każdym stylu. Wybrać możemy wymiary, rodzaj materiału z którego są wykonane, kolor i stylistykę. Warto zwrócić uwagę na dobrą jakość produktu. Jest to ważny aspekt mebli i elementów do dekoracji wnętrz – jakość przekłada się bezpośrednio na trwałość i komfort użytkowania. Niezależnie od tego jaką estetykę lubimy wysoka jakość zawsze jest w cenie.

Podobnie w przypadku puf - liczy się nie tylko kształt i kolor – funkcjonalność to pierwszorzędna zaleta. Puf powinien być miękki i wygodny. Schowek z pewnością dodatkowo podniesie jego funkcjonalność. Niemniej, puf powinien być dobrany stylistycznie do wnętrza, w którym się znajduje. We wnętrzach minimalistycznych może się sprawdzić puf na metalowych nogach, który w subtelny sposób będzie nawiązywał do nowoczesnej stylistyki. Z kolei, we wnętrzach stylowych puf może mieć dodatki drewniane, albo być w całości tapicerowany.

Pufy i taborety mogą się znaleźć nie tylko w pokojach dziennych i kuchniach. Z powodzeniem znajdą zastosowanie także w pokojach dzieci i nastolatków, a także w sypialniach. Puf i taboret to meble uniwersalne i ponadczasowe, dlatego warto je docenić i wykorzystać ich możliwości w aranżacji wnętrz.