Czy już nalazłeś idealny fotel ergonomiczny do pracy?

Autor: Tomasz B Kategoria: Porady, recenzje, opisy Data: Komentarze: 0 Odwiedziny: 230

Już ponad dwie trzecie z nas pracuje w pozycji siedzącej przed komputerem. Jeżeli dodamy do tego czas spędzony w domu na kanapie albo przy stole, możemy wyobrazić sobie obciążenia, z którymi musi zmagać się kręgosłup. Nadmierna ilość czasu spędzonego w pozycji siedzącej przekłada się na bóle i nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu kostnego. To niekoniecznie powód aby zmieniać pracę! Jednak nasilające się bóle kręgosłupa powinny być silną motywacją, aby zaopatrzyć się w porządne krzesło ergonomiczne.

Czy Twój fotel jest ergonomiczny?

Na początek warto przyjrzeć się fotelowi, w którym spędzamy większość dnia w pracy biurowej. Przepisy BHP nakazują, aby każdy pracownik, który spędza co najmniej 4 godziny przy komputerze miał zapewniony fotel ergonomiczny. W praktyce powinno być to krzesło, wykonane z myślą o budowie ciała człowieka i optymalnie dostosowane do jego kształtów. Głównie chodzi tu o szerokie, wyprofilowane oparcie, które przylega do pleców na maksymalnie dużej powierzchni.

Ale fotel ergonomiczny powinien posiadać również szereg regulacji, dzięki którym można go dostosować do indywidualnych potrzeb użytkownika. Wszak krzesła produkowane są w ujednoliconych wymiarach, a każdy użytkownik charakteryzuje się nieco inną posturą. Warto również wiedzieć, że fotel do pracy przy komputerze powinien posiadać pięcioramienną podstawę na kółkach i obracać się wokół własnej osi o 360°.

A zatem czy Twoje krzesło biurowe spełnia te wymagania?

Idealny fotel ergonomiczny - na co zwracać uwagę?

Nie każdy pracownik biurowy ma wpływ na to, na jakim fotelu będzie pracował. Jeśli jednak pojawi się taka możliwość, warto postawić mu wysokie wymagania. Upewnij się, że Twój fotel ergonomiczny będzie miał najważniejsze cechy:

  • Odpowiednio wyprofilowane podparcie dla odcinka lędźwiowego - jest to dolna część kręgosłupa narażona na najwięcej przeciążeń;
  • Oparcie dla pleców na maksymalnie dużej powierzchni. Idealnie, gdy fotel posiada zagłówek - kręgosłup szyjny też jest bardzo ważny!
  • Siedzisko, które podpiera uda na 2/3 długości, zaokrąglone z przodu. Jeżeli będzie zbyt głębokie lub zakończone ostrym kantem, można spodziewać się ucisku na naczynia krwionośne pod kolanami;
  • Regulacja kąta oparcia (co najmniej 30°) i możliwość blokady w kilku pozycjach;
  • Kąt wychylenia oparcia do przodu również jest istotny i powinien wynosić ok 5°. Zapewnia to podparcie dla pleców w pozycji lekko nachylonej, np. podczas pisania na komputerze;
  • Stabilne i wygodne podłokietniki, których wysokość również można regulować.

Tak wyprofilowany fotel będzie sprzymierzeńcem efektywnej pracy, która wymaga długich godzin za biurkiem. Jeżeli jesteś swoim własnym szefem, ergonomiczny fotel do pracy powinien być priorytetową inwestycją w siebie. 

Gdzie jeszcze sprawdzi się fotel biurowy?

Fotele ergonomiczne są projektowane z myślą o wygodnej i bezpiecznej pracy przy biurku, jednak wiele osób chętnie używa ich w domu. To po części skutek coraz bardziej popularnego modelu pracy zdalnej, która na szeroką skalę nie może sprowadzać się do stukania w klawisze na kanapie. Fotel ergonomiczny staje się więc obowiązkowym wyposażeniem domowego biura, najczęściej ze zbawiennym skutkiem dla kręgosłupa i stawów jego użytkownika. Wygodę wyprofilowanych foteli doceniają również miłośnicy gier komputerowych. I choć nie każdy się do tego przyzna, perspektywa spędzenia kilku godzin przed konsolą jest znacznie przyjemniejsza, jeśli nie trzeba opłacić jej dotkliwym bólem pleców. 

Posiadając ergonomiczny fotel biurowy warto maksymalnie wykorzystywać jego możliwości! Wygodne oparcie pomoże odzwyczaić się od pracy z głową podpartą na dłoni. Zagłówek powinien sprzyjać zachowaniu odpowiedniej odległości od monitora. Jednak niezależnie od tych udogodnień fotel biurowy warto opuścić raz na godzinę, aby pozwolić mięśniom na odrobinę ruchu. 

Duży wybór foteli ergonomicznych znajdziesz tutaj: https://kamilameble.pl/136-fotele-ergonomiczne

 

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz