Jak efektywnie pracować z domu?

Autor: Kamila Meble Kategoria: Porady, recenzje, opisy Data: Komentarze: 0 Odwiedziny: 787

Jak efektywnie pracować z domu?

Obecnie każdy dzień w jakim nagle przyszło nam wszystkim żyć zaskoczyła każdego z nas, bez względu na zajmowane stanowisko czy pozycję życiową. Obecna sytuacja to czas trudnych wyborów, podejmowanie niełatwych decyzji. Okres, w którym należy zmienić definicję wielu dotychczas oczywistych pojęć.

Każdego dnia tworzymy i wdrażamy efektywne przestrzenie biurowe. Nasze meble w wielu miejscach są cichymi bohaterami drugiego planu, skąd przyglądają się sukcesom, wyzwaniom oraz codziennej pracy ludzi na całym świecie.  

Pragniemy być blisko Was w tym trudnym czasie, dzieląc się i wspierając tak, jak możemy. Szczególnie wtedy, gdy bardzo często biuro stało się naszym domem, salonem, pokojem... Czy są one na to gotowe? A jeśli nie, to jak siebie i swoją przestrzeń dostosować do nowej rzeczywistości? I jak znaleźć work-life balance, znajdując się przez cały dzień w jednym miejscu?

Postaramy się Was zainspirować, podpowiedzieć sprawdzonymi rozwiązaniami, poradzić, jak dbać o siebie w domu, oddzielić pracę od relaksu, zapewnić sobie odpowiednią ilość ruchu czy odgrodzić się od hałasu dobiegającego z sąsiednich pokojów oraz jak zadbać o ergonomiczne stanowisko pracy, mając do dyspozycji to, co każdy z nas ma w domach.

Czy odtwarzacie sobie biuro w domu, czy raczej aranżujecie domowe biuro? Mile widziane komentarze w danym poście :)

  

Zdrowa praca, czyli wstań zza biurka i wykonaj kilka prostych ruchów!

 

Właściwe ułożenie ciała, wyregulowane stanowisko oraz higiena pracy jest bardzo istotna. Okazuje się, że przestrzeganie tych zasad w biurze, gdzie ma się dostęp do odpowiedniego krzesła, podstawki pod laptop itp. może być i bywa nużące (każdemu z nas zdarza się o tym zapomnieć), ale jednak stosunkowo łatwo osiągalne. Schody pojawiają się, gdy nagle naszego codziennego, biurowego sprzętu zabraknie, bo jesteśmy zmuszeni do pracy z domu. Wielu z nas mierzy się z tym wyzwaniem w ostatnich dniach.

Nie mam własnego gabinetu

Co zrobić, gdy w domu nie mamy odpowiedniego miejsca do pracy z komputerem, regulowanego krzesła czy dobrze oświetlonego biurka? Na krótszą metę będziemy zmuszeni improwizować. Sytuacja kryzysowa daje nam możliwość kreatywnego podejścia do tematu. I właśnie tutaj zebraliśmy kilka „improwizowanych” pomysłów, które mogą Wam pomóc. Miejmy jednak świadomość, że żadne z nich na dłuższą metę nie da nam takiego komfortu i ergonomii, jakie zapewnia profilowane, regulowane w wielu płaszczyznach krzesło.

Jak poradzić sobie z daną sytuacją? Po pierwsze warto wyznaczyć przestrzeń do pracy.  Może to być na przykład stół jadalniany i krzesło na czterech nogach. Pamiętajmy, by siedząc na nim zachować kąt ok. 90° w kolanach, a po położeniu przedramion na blacie kąt ok. 90° w łokciach. Czasami, żeby to osiągnąć, będziemy musieli usiąść dodatkowo na złożonym kocu lub dwóch, lub skorzystać z podnóżka (na przykład kartonu po butach). To na pewien czas odciąży naszą obręcz barkową i ułatwi pracę układu krwionośnego.

Kolejnym aspektem jest ustawienie ekranu komputera, którego górna krawędź powinna być tuż poniżej linii wzroku. Jeśli po położeniu laptopa na stole górna krawędź ekranu znajduje się za nisko, podłóż pod niego kilka książek.

Jeśli natomiast oparcie krzesła na którym siedzisz nie wspiera Twojego kręgosłupa, to znaczy podczas pracy nie opierasz odcinka lędźwiowego – na oparciu połóż poduszkę tak, by lędźwie były podparte. Dzięki temu unikniesz bólu w tym rejonie.

Siedzenie to nie wszystko

Kiedy udało się już stworzyć prowizoryczne miejsce pracy, przy którym pracuje nam się wygodniej, to od niego wstańmy. Naprawdę. Siedzenie w jednej pozycji, nawet najbardziej ergonomicznej czy komfortowej przez dłuższy czas nie jest dla nas dobre. Zastygają mięśnie, ciągły ucisk na żyły powoduje niedokrwienie, a brak ruchu niedotlenienie. Przerwa na „spacer” do kuchni po kawę będzie idealna.

Pod linkiem podsyłamy zestaw takich ćwiczeń wraz z opisem na stronie producenta krzeseł firmy Nowy Styl. Życzymy powodzenia i dużo zdrowia!

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz