Poczekalnia - jak ją urządzić aby była przytulna?

Autor: Przemek S Kategoria: Porady, recenzje, opisy Data: Komentarze: 0 Odwiedziny: 80

Poczekalnie są dzisiaj elementem wielu budynków użyteczności publicznej: przychodni zdrowia, szpitali, gabinetów lekarskich, firm i zakładów usługowych (fryzjer, kosmetyczka itd.). Czasem jednak nie można przeznaczyć na poczekalnię zbyt dużo miejsca. Co zrobić, aby czekającym było wygodnie?

Dlaczego właściwe urządzenie poczekalni jest tak istotne?

Poczekalnia to najczęściej pierwsze albo najdalej drugie (po sieni) pomieszczenie, które widzą pacjenci lub klienci po wejściu do budynku lub biura firmy. Można więc powiedzieć, że odpowiada ona za pierwsze wrażenie, które powinno być jak najbardziej korzystne korzystne. W placówkach zdrowotnych czekający na przyjęcie bywają dodatkowo zdenerwowani. Oczekiwanie na wizytę nie powinno zwiększać złego samopoczucia. Istotną rzeczą są więc wygodne ławki do poczekalni. Tak jak wszystkie stojące tu meble, powinny być one przede wszystkim komfortowe i mieć przede wszystkim użytkowy charakter. W żadnym wypadku nie mogą wymuszać niewygodnej pozycji ciała. Użytkownik powinien tez móc łatwo z nich wstać, nawet przy pewnych problemach ze zdrowiem.  Krzesła do poczekalni oprócz wygody, powinny jednak mieć także pewne walory estetyczne. Co to znaczy? M.in współgranie pod względem stylu z całą poczekalnią.

Oczywiście wystrój poczekalni zależy przede wszystkim od charakteru danego miejsca - ładna i wygodna  poczekalnia w firmie będzie wyglądała inaczej, niż w salonie fryzjerskim czy w prywatnej poradni specjalistycznej. Niezależnie od wszystkiego musi być ona przyjazna użytkownikom. Istotny jest tu wiec dobór ładnych kolorów oraz wystarczająca ilość przyjemnego w odbiorze światła.

Jakie meble i wyposażenie przydadzą się w dobrze urządzonej poczekalni?

Podstawa to oczywiście krzesła do poczekalni - element nieodzowny. Na rynku jest dostępnych sporo ich wzorów. Niektóre to proste krzesła, czasem w zestawie po kilka połączonych stelażem, a innym razem mają postać pojedynczych foteli. Przed rozpoczęciem planowania urządzenia poczekalni, warto obejrzeć jak najwięcej różnych krzeseł, chociażby w takich miejscach jak to: https://kamilameble.pl/61-lawki-do-poczekalni

Dzięki temu łatwiejsze będzie jak najlepsze wykorzystanie  dostępnego metrażu, zwłaszcza gdy pomieszczenie ma nietypowy kształt. Czasem warto postawić raczej na ławki do poczekalni, mające dość często postać kilku połączonych ze sobą krzeseł. Rozwiązanie to bywa najczęściej stosowane w ośrodkach zdrowia. Chodzi o to, aby krzesła nie były przestawiane przez przypadkowe osoby w przypadkowy sposób, żeby m.in. nie zatarasować przejścia dla lekarzy czy ratowników w nagłej sytuacji. Pojedyncze krzesła oczywiście też się w takich miejscach przydają, jeśli zostanie jeszcze kawałek wolnego miejsca, w którym nie zmieści się już jednak ławka.

Oprócz mebli do siedzenia, w poczekalni sprawdzają się też stoliki, automat z wodą, wieszak na ubranie wierzchnie oraz nienachalne ozdoby - np. w postaci niewielkich obrazków na ścianach. W wielu sytuacjach sprawdzają się też kąciki czytelnicze, w których na stoliku lub w gazetniku znajduje się prasa do przeglądania w czasie oczekiwania.

Na co jeszcze zwracać uwagę wybierając meble do poczekalni?

Zarówno krzesła do poczekalni, jak i inne przydające się tu meble powinny być wykonane z dobrej jakości materiałów, łatwych w utrzymaniu w czystości i podczas ich konserwacji. Różne zabrudzenia są widoczne bowiem zarówno na kolorach jasnych, jak i ciemnych. Zarówno krzesła, jak i ławki do poczekalni powinny być stosunkowo lekkie, aby łatwo je było przesunąć podczas sprzątania.

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz