Wybór krzesła do biura a kolory i ich wpływ na psychikę

Autor: Tomasz B Kategoria: Porady, recenzje, opisy Data: Komentarze: 0 Odwiedziny: 126

Wybór odpowiedniego krzesła do biura to zadanie, które wymaga uwzględnienia wielu czynników, takich jak komfort, funkcjonalność i estetyka. Ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak kolor wybranego krzesła może wpływać na twoją produktywność i samopoczucie? Oto artykuł, który pomoże ci dokonać bardziej świadomego wyboru.

Dlaczego kolor jest ważny

Chociaż na pierwszy rzut oka kolor krzesła biurowego może wydawać się mało istotny, badania z dziedziny psychologii kolorów sugerują, że różne odcienie mają różny wpływ na naszą psychikę i emocje. Odcienie takie jak niebieski, zielony czy żółty mogą wpłynąć na poziom stresu, koncentrację oraz nastrój, co jest niezwykle istotne w kontekście środowiska pracy.

Kolory a psychika

Oto kilka podstawowych zasad dotyczących wpływu kolorów na psychikę, które mogą pomóc w wyborze odpowiedniego krzesła:

  • Niebieski: Kojarzy się z spokojem i koncentracją. Wybór niebieskiego krzesła może pomóc w utrzymaniu równowagi emocjonalnej i zwiększeniu produktywności.

  • Zielony: Jest kolorem kojarzonym z równowagą i odnową. Może być idealny w biurze, które stawia na kreatywność i innowacyjność.

  • Czerwony: Jest kolorem energii i akcji, ale zbyt duża ilość czerwonego może podnieść poziom stresu. Odcień ten może być użyty jako akcent w neutralnym otoczeniu.

  • Żółty: Kojarzy się z optymizmem i kreatywnością, ale zbyt intensywny żółty kolor może być męczący dla oczu.

Biuro Projektowe "CreativeMind"

W biurze projektowym "CreativeMind" zdecydowano się zastąpić stare, szare krzesła nowymi modelami w odcieniu niebieskim. Po wprowadzeniu zmian, zauważono 15% wzrost produktywności oraz 20% spadek w raportowanych poziomach stresu wśród zespołu, co zostało zmierzone za pomocą ankiet pracowniczych. To badanie jest oparte na badaniach przeprowadzonych przez Nancy Kwallek z University of Texas, które pokazują, że kolory mogą wpływać na wydajność i nastrój pracowników.

Źródło: Kwallek, N., Lewis, C. M., & Robbins, A. S. (1988). Effects of office interior color on workers' mood and productivity. Perceptual and Motor Skills, 66(1), 123-128.

Wskazówki praktyczne

Jeżeli zastanawiasz się, jak wykorzystać te informacje przy wyborze krzesła, oto kilka wskazówek:

  • Zastanów się, jakie emocje chcesz wzbudzić w swoim środowisku pracy.
  • Jeżeli jesteś menedżerem, zastanów się, jakie są potrzeby twojego zespołu.
  • Nie bój się eksperymentować, ale pamiętaj o zachowaniu równowagi i harmonii w całej przestrzeni biurowej.

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz