Jak wybrać właściwe krzesło czy fotel do biurka?

Autor: Kamila Meble Kategoria: Porady, recenzje, opisy Data: Komentarze: 0 Odwiedziny: 2311

 

Ergonomiczne stanowisko pracy przy komputerze

Z biegiem lat ilość godzin pracy, jakość pracy, rodzaj sprzętu uległ zmianie. Nie zmieniła się dbałość o zdrowie i postawę podczas długich godzin spędzonych przy stanowisku pracy. W dobie laptopów, tabletów i smartfonów odcinek szyjny kręgosłupa notorycznie jest nadwyrężany, dlatego bardzo często narzekamy na bóle karku, barków i głowy.

  

Jak powinno wyglądać nasze stanowisko pracy, żeby praca była efektywna, a nasze ciało zdrowe?

Zacznijmy od ilości godzin, jakie pracownik ma spędzić przy biurku.

Do 4 godzin:

• sugerujemy wybrać model z obrotową podstawą jezdną, która umożliwia swobodne przemieszczanie się,

• koniecznie regulowana wysokość siedziska, aby dostosować krzesło do wzrostu użytkownika,

• stabilne, wyprofilowane oparcie umożliwiające całkowite wsparcie pleców użytkownika.

Proponowane modele krzeseł obrotowych:

- Krzesło OFFIX R15G-3 TS25

- krzesło OFFIX GTP41

- Krzesło COCO BS

- Fotel TEAM

- Fotel TEAM PLUS Black

 
Do 8 godzin:

• sugerujemy modele z obrotową podstawą jezdną, która umożliwia swobodne przemieszczanie się na krześle,

• płynna regulacja wysokość siedziska, aby każdy z użytkowników mógł dopasować krzesło do swojego wzrostu,

• regulacja głębokości siedziska umożliwia idealne dopasowanie krzesła do Użytkownika. Unikamy w ten sposób drętwienia nóg, a oparcie spełni zaś swoje funkcje bez względu na wzrost Użytkownika,

• wysokie oparcie umożliwiające całkowite wsparcie pleców użytkownika, wyprofilowane w części lędźwiowej kręgosłupa,

• oparcie z możliwością regulacji wysokości,

• oparcie wyposażone w zagłówek, który umożliwi wsparcie głowy podczas długich godzin pracy jak również podczas chwil relaksu,

• możliwość swobodnego kołysania się i blokady w kilku pozycjach,

• mechanizm pozwalający na synchroniczny ruch siedziska i oparcia, naśladujący i podpierający plecy użytkownika podczas ruchów na krześle - możliwość blokady wybranej pozycji wychylenia oparcia względem siedziska,

• funkcja Anti-Shock, która zabezpiecza przed uderzeniem oparcia w plecy po zwolnieniu blokady wybranej pozycji oparcia,

• regulowane podłokietniki umożliwiające prawidłowe podparcie łokci i odciążenie ramion od napięć.

Proponowane modele krzeseł obrotowych:

- Fotel TEAM PLUS HD

- Krzesło LEVEL BS HD

- Krzesło NODI BS HD

- Krzesło GALAXY

- Krzesło ELEGANCE

- Krzesło INTRATA M-22 HRUA

- Krzesło NAVIGO UPH HRUA

- Krzesło NAVIGO MESH HRUA

   
Powyżej 8 godzin:

• sugerujemy modele z obrotową podstawą jezdna, która umożliwia swobodne przemieszczanie się na krześle,

• płynna regulacja wysokość siedziska, aby każdy z użytkowników mógł dopasować krzesło do swojego wzrostu,

• regulacja głębokości siedziska umożliwia idealne dopasowanie krzesła do użytkownika - unikamy w ten sposób drętwienia nóg, a oparcie spełni zaś swoje funkcje bez względu na wzrost użytkownika,

• wysokie oparcie umożliwiające całkowite wsparcie pleców użytkownika, wyprofilowane w części lędźwiowej kręgosłupa,

• oparcie z możliwością regulacji wysokości,

• oparcie wyposażone w zagłówek, który umożliwi wsparcie głowy podczas długich godzin pracy jak również podczas chwil relaksu,

• możliwość swobodnego kołysania się i blokady w kilku pozycjach,

• mechanizm pozwalający na synchroniczny ruch siedziska i oparcia, naśladujący i podpierający plecy użytkownika podczas ruchów  na krześle - możliwość blokady wybranej pozycji wychylenia oparcia względem siedziska,

• funkcja Anti-Shock, która zabezpiecza przed uderzeniem oparcia w plecy po zwolnieniu blokady wybranej pozycji oparcia,

• regulowane podłokietniki umożliwiające prawidłowe podparcie łokci i odciążenie ramion od napięć,

• specjalnie dobrana tkanina i komponenty o bardzo wysokiej wytrzymałości zapewniające wyjątkową trwałość.

Proponowane modele krzeseł obrotowych:

- krzesło XENON NET 111

- Krzesło VERIS 110SFL / 111 SFL

- krzesło AccisPro 150SFL Black

- Krzesło Xenium DUO-BACK HRUA

- Krzesło MOJITO 206

- Krzesło 4ME MESH HRMA ESP

- krzesło 4ME MESH W HRMA SF.SMV

- krzesło POFIT BT

- Fotel IOO BT

- Fotel ERGOHUMAN Plus ELite BT

- Fotel ERGOHUMAN Plus ELite BS

- Krzesło VIDEN

- Krzesło SO-ONE HB UPH

 

Bez względu na ilość godzin spędzonych przy biurku krzesło biurowe czy fotel obrotowy powinny być dopasowane do budowy ciała użytkownika. Osobom o drobnej budowie nie są potrzebne bardzo obszerne siedziska i wysokie oparcia, natomiast osoby o masywnej sylwetce nie będą czuły się komfortowo siedząc w małym krześle z wąskim siedziskiem.

 

Na co należy zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu krzesła obrotowego / fotela biurowego do wielogodzinnej pracy przy biurku.


Podczas wykonywania pracy biurowej na stanowisku komputerowym często dochodzi do nadmiernego obciążenia mięśni i układu kostno-stawowego. Może doprowadzić to do dolegliwości bólowych w obrębie całego kręgosłupa jak również kończyn górnych i dolnych. Jak prawidłowo ustawić fotel do pracy?


Wygodne i ergonomiczne siedzisko jest niezwykle ważnym elementem krzesła (fotela) do pracy. Zatem, co należy zrobić, aby spełniało swoje zadanie:

• usiądź na krześle, wsuń się głęboko do samego oparcia,

• połóż stopy płasko na podłodze, najlepiej w butach na płaskim obcasie lub na bosaka,

• dzięki możliwości regulacji góra / dół ustaw siedzisko tak, aby kąt w zgięciu kolanowym wynosił 90 stopni,

• stopy możesz ustawić na specjalnym podnóżku, kąt nachylenia stóp powinien wynosić 10-15 stopni,

• zwróć uwagę czy przednia część siedziska nie uciska podudzia oraz pod kolanami - może to doprowadzić do drętwienia nóg. W przypadku gdy odczuwalny jest dyskomfort wynikający z ucisku, należy wymienić fotel na taki, który ma funkcje pochyłu siedziska. Zmienia się kąt nachylenia przedniej części, dzięki czemu niwelowany jest ucisk.

• w przypadku osób wysokich, z długimi nogami, bardzo ciekawą funkcją jest regulacja głębokości siedziska (przód – tył) - pozwala to na zaspokojenie potrzeb zarówno osób wysokich jak i niskich. Każdy indywidualnie może dopasować wielkość siedziska do siebie.

Oprócz ustawienia krzesła istotnym elementem jest również wyprofilowanie siedziska, grubość i ułożenie pianki. Ważne jest, aby siedzisko nie było zbyt miękkie jak w fotelach wypoczynkowych, ani zbyt twarde – mała ilość pianki.


Oparcie – wysokie oparcie umożliwia całkowite wsparcie pleców użytkownika. Idealne oparcie powinno wspierać plecy przynajmniej do wysokości łopatek, naturalne wyprofilowanie w odcinku lędźwiowym ma zapewnić wparcie kręgosłupa. Niektóre modele krzeseł posiadają regulację wysokości oparcia i wsparcia lędźwi. Zapewnia to jeszcze większy komfort użytkowania. Kąt odchylenia oparcia – możliwość odchylenia i zablokowania oparcia w kilku dowolnych pozycjach zapewnia prawidłowe podparcie całych pleców także podczas ruchów na krześle. Istnieje możliwość kołysania się w chwilach relaksu. Dobrze jeśli ruch oparcia połączony jest synchronicznie z ruchem siedziska. Ruch oparcia winien być głębszy i szybszy niż ruch siedziska. Najczęściej stosowany stosunek ruchu oparcia do siedziska wynosi 3:1.

Nie każdy model nadaje się do wielogodzinnej pracy przy biurku.

Na komfort pracy ogromny wpływ ma krzesło, na którym spędzamy ok. 8 godzin w ciągu doby. Powinno zapewnić odpowiednią pozycję oraz możliwość swobodnego poruszania się. Wybierając odpowiedni model dla siebie, najlepiej „przymierzyć” się do kilku krzeseł / foteli, aby wypróbować możliwe opcje różnego profilowania oparcia. Ważne jest, aby profil był jak najbardziej zbliżony do naturalnych krzywizn kręgosłupa. Całe oparcie powinno być na tyle wysokie, aby móc oprzeć na nim barki. Taką możliwość zapewnią krzesła i fotele z regulowaną wysokością całego oparcia.

 

Kolejnym ważnym elementem podczas wyboru odpowiedniego krzesła jest możliwość odchylania oparcia do tyłu. Niektóre modele posiadają również funkcję regulacji kąta oparcia do przodu. Regulacja ku tyłowi doskonale sprawdzi się w chwilach relaksu, oderwania wzroku od monitora, jak również podczas rozmów telefonicznych, gdy nie musimy pochylać się nad klawiaturą. Odchylenie ku tyłowi sprawdzi się również w pozycjach półleżących. Możliwość zmiany kąta oparcia umożliwia tzw. „dynamiczne siedzenie”. Po zwolnieniu blokady ciało cały czas pozostaje w ruchu, mięśnie pracują nad utrzymaniem pozycji.


Kąt UJEMNY - to termin, który nadal budzi zdziwienie i zaskoczenie wśród naszych klientów. Jest to pochylenie oparcia (wraz z siedziskiem) o kilka stopni do przodu. „Po co?” - takie pytanie padające podczas prezentowania modeli z tą funkcją. Pracując przy komputerze bardzo często pochylamy się nad klawiaturą, przez co nasze plecy tracą kontakt z oparciem = tracą właściwe podparcie. W tej pozycji większy nacisk pada na podudzie, gdzie powstaje ucisk (ból nóg, problemy z krążeniem, drętwienie – o tym więcej powiemy w kolejnych artykułach poświęconych tematyce siedziska). W momencie gdy oparcie wraz z siedziskiem ustawimy kilka stopni do przodu, nasze plecy będą miały cały czas na odpowiednie podparcie, a nogi prawidłowe obciążenie.

 

W kolejnych naszych "poradach" będzie można zapoznać się z wyborem modeli z zagłówkiem czy pełną regulacją podłokietników, czy jest ona bardzo ważna dla naszego ciała? Zapraszamy do lektury!

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz