Pracuj i ruszaj się. Dlaczego warto pamiętać o ergonomii?

Autor: Kamila Meble Kategoria: Porady, recenzje, opisy Data: Komentarze: 0 Odwiedziny: 553

Coraz więcej osób tj. my, Wy czy oni prowadzimy siedzący tryb życia, szczególnie, gdy pracujemy przy komputerze.  Pytanie, kto z nas wie, że za mało dynamiczne siedzenie na dłuższą metę jest groźne dla naszego zdrowia? Ty też spędzasz przy biurku za dużo czasu? Pamiętaj, że ruch to nie tylko jogging i siłownia. Sprawdź, jak możesz wprowadzić aktywność do Twojej codzienności … siedząc na krześle!

krzesło Viden

Gdy siedzisz za dużo

Czy wiesz, że coraz więcej osób nie przejawia żadnej aktywności fizycznej1, a aż 40 procent twierdzi, że nie ma na to czasu?

Warto wiedzieć, że przebywanie zbyt długo w pozycji siedzącej przyczynia się do wielu niedogodności i problemów zdrowotnych - bólu głowy, szyi, kości krzyżowej, barków czy nadgarstków. Skutkuje to także chorobami kręgosłupa, zaburzeniami pracy układu trawiennego czy krwionośnego.

Sytuację dodatkowo komplikuje pandemia – obecnie wykonywanie niektórych aktywności fizycznych nie jest możliwe. Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o zdrowie także podczas pracy siedzącej. Naprawdę wiele możesz zmienić, wprowadzając w życie podstawowe zasady ergonomii.

krzesło Xilium

Po pierwsze: zadbaj o swoje otoczenie

Twoje miejsce pracy powinno być wygodne i komfortowe. Jeśli pracujesz z domu, odpowiednio oświetlone biurko lub stół to podstawa. Ważne jest również ustawienie monitora, którego górna krawędź powinna znajdować się około 2 cm powyżej linii wzroku. Dzięki temu Twój kręgosłup nie będzie zaokrąglony. Jeśli Twoje biurko lub stół jest za niski, możesz podłożyć książkę pod laptopa. Zadbaj także o odpowiednią ilość miejsca na nogi, powinieneś móc je swobodnie oprzeć o podłogę.

None

Krzesło BIZZI

Po drugie: dobre krzesło ergonomiczne

Dobre krzesło to takie, które pasuje do Ciebie i do Twojej sylwetki. Zanim rozpoczniesz pracę, odpowiednio ustaw wysokość siedziska i dopasuj je do swojego wzrostu. Bardzo ważne jest ustawienie siedziska tak, aby zachować kąt  90 stopni w kolanach i łokciach położonych na blacie biurka. Przydatne jest także odpowiednio wyprofilowane oparcie, które wspiera odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Krzesło ergonomiczne powinno także być obrotowe, najlepiej z pięcioramienną podstawą z kółkami, i umożliwiać naturalny ruch. Sprawdź również, czy możesz odblokować oparcie, aby móc swobodnie bujać się, kołysać na krześle.

krzesła Nowy Styl

Białe krzesło ALTUM

 

Po trzecie: pracuj i ćwicz

Pracownicy w pozycji siedzącej spędzają codziennie średnio 7 godzin w czasie pracy. W tym czasie nie należy oczywiście pozostawać w bezruchu. Pamiętaj o zasadzie 50/25/25, według której w ciągu każdej godziny przez 50% czasu siedzimy, przez 25% stoimy i przez 25% się ruszamy. Zmiana pozycji powinna się odbywać 4-8 razy dziennie.

Możesz również wykonywać proste ćwiczenia rozciągające, które poprawią Twoją kondycję fizyczną. Pod tym linkiem znajdziesz kilka przykładowych ćwiczeń oczu, głowy i szyi, ramion, kręgosłupa i nóg, które możesz robić w biurze i w domu: Zdrowa praca-zestaw ćwiczeń (nowystyl.com)

Mamy nadzieję, że przekonaliśmy Cię, jak ważna dla zdrowia jest aktywność i ergonomiczne miejsce do pracy siedzącej. Teraz czas na Twój ruch – wprowadzenie tych kilku zasad w życie. Zacznij od małych kroków i ciesz się zdrowiem!

1 Według ostatnich badań wśród obywateli Unii Europejskiej, https://www.euractiv.pl/section/rolnictwowpr/news/komisarz-navracsics-apelujemy-o-zdrowszy-styl-zycia/

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz